Miljøpakken

Skal få flere til å gå

 

Foto: Knut Opeide

– Jeg er veldig fornøyd med at strategien for å få flere til å gå er vedtatt, sier prosjektleder Guro Berge i Vegdirektoratet.

Den såkalte gåstrategien skal bidra til å nå regjeringens mål om bedre helse gjennom mer fysisk aktivitet, mer miljøvennlig transport, bedre miljø i byer og tettsteder, og et universelt utformet samfunn. Her blir det foreslått nasjonale mål og innsatsområder for hvordan Statens vegvesen og de andre transportetatene kan arbeide for å nå målene innen sine ansvarsområder.

– Hensikten er å gjøre det mer attraktivt å gå, sier Guro Berge. – Å gå på korte turer bidrar positivt til den enkeltes helse og livskvalitet, til mer aktivitet i lokalmiljøet og til å gjøre byer og tettsteder mer attraktive. Tilrettelegging for fotgjengere gjør det også mer attraktivt å bruke kollektive transportmidler, forteller hun.

Målene skal følges opp i den nasjonale Reisevaneundersøkelsen, som gjennomføres hvert fjerde år på oppdrag fra Samferdselsdepartementet, Statens vegvesen, Jernbaneverket, Kystverket og Avinor.

Positive reaksjoner

Utkastet til hoveddokumentet var på offentlig minihøring i oktober 2011. Det kom inn 33 høringsuttalelser, og alle ser positivt på at Statens vegvesen tar tak i de gåendes situasjon. Strategien legges frem som et vedlegg i NTP 2014-2023.

Gåstrategien er utarbeidet av en arbeidsgruppe bestående av representanter fra hver region i Statens vegvesen, fagpersoner i Vegdirektoratet knyttet til trafikantatferd, trafikksikkerhet, universell utforming, miljø og arkitektur, bytransport, mobilitetspåvirkning og tilrettelegging for sykkel, en representant fra Helsedirektoratet og tre personer valgt ut av KS som representerer en fylkeskommune og to kommuner.